Lov na zaklad malih novinark
V okviru krožka/RAP-a malih novinarjev smo v tem šolskem letu šestošolke – novinarke iskale (stare) prekmurske besede. K sodelovanju so nas povabili na OŠ Stična, ki so pripravljali zbornik Na lovu za zakladi Prekmurja, zbornik sobotnih delavnic učencev OŠ Stična.
Pred tem smo v jesenskem času s pomočjo učiteljice Martine Ternar Gabor pripravile in izvedle video konferenco s stiškimi učenci, v kateri smo predstavile naše Prekmurje. K sodelovanju smo povabile še sošolke, razdelile smo si teme, npr. kulinarika, znane osebnosti, živali, itd., ter začele pripravljati predstavitev. Po predstavitvi stika s stiškimi vrstniki nismo prekinile. Poslale smo jim razglednice, ki smo jih izdelali same, in na njih predstavile prekmurske znamenitosti, oni pa so nam poslali razglednice, na katerih so bile dolenjske znamenitosti.
Čez nekaj mesecev so nas učenci iz Stične prosili, če bi jim lahko poslali mini slovar prekmurskih besed, ker bi se jih oni radi naučili, zato smo se v mesecu februarju z učiteljico Majdo Frančič lotile terenskega dela – lov za starimi prekmurskimi besedami. Po uvodnem srečanju in izdelanem načrtu smo začele z zbiranjem prekmurskih besed. Zbrati smo jih morale kar največ, in to čim bolj zanimivih. Zares stare prekmurske besede smo poskušale najti pri starših, starih starših in drugih sorodnikih. V šoli smo vse zbrane besede združile in jih razvrstile v dve skupini: v besede, povezane s kulinariko, torej hrana, obroki, pripomočki za kuhanje …, npr. šefica, krumpli, langaš, in ostale besede (kmica, sumič, punčuli).
Bilo je kar naporno, saj smo zbrale res veliko besed (nad 150). Ko so bile besede tematsko razdeljene, je učiteljica Majda na računalniku naredila tabelo, v katero smo vpisale besede in jih prevedle v slovenski knjižni jezik. Časa ni bilo veliko in smo kar hitele, nam je pa res odleglo, ko smo nalogo dokončale. Pri opravljanju naloge smo imele različne občutke, vsem pa je bila naloga zelo zanimiva. Po končanem lovu na zaklad prekmurskih besed smo bile zelo zadovoljne, saj smo imele občutek, da smo ga dobro opravile, še posebej ponosne pa smo, da je naše delo popestrilo in obogatilo zbornik OŠ Stična.
Ema, Ela, Lara, 6. r