Tibor Frančič, likovni pedagog in lokalni vzornik

V sklopu programa Etika in vrednote, v katerega je vključena tudi naša šola in vrtec, smo v mesecu januarju, februarju in marcu obravnavali vrednoto ZNANJE IN MODROST. Z namenom uresničevanja teh vrednot smo k sodelovanju povabili  sodelavca, likovnega pedagoga Tiborja Frančiča, ki je za svoje delo, ustvarjalnost in povezovanje kulture obmejnih narodov prejel visoko mednarodno priznanje. Posneli  smo video s predstavitvijo in razgovorom z učenci.

Tibor Frančič je likovni pedagog, zaposlen na OŠ Franceta Prešerna Črenšovci. Poleg svoje redne zaposlitve in dela z učenci je aktiven tudi v lokalnem okolju, občini Črenšovci, deluje v različnih društvih doma in v tujini. Aktivno se vključuje in sodeluje v umetniškem ustvarjanju na Madžarskem. Pred kratkim je za svoje bogato ustvarjalno delo prejel visoko mednarodno priznanje. Postal je VITEZ MADŽARSKE KULTURE. Zaradi svojega umetniškega ustvarjanja in dosežkov, se je kot lokalni vzornik predstavil otrokom vrtca in šole v Črenšovcih. Z veseljem smo prisluhnili njegovi zgodbi, ki učence uči vztrajnosti, delavnosti, potrpežljivosti ter ustvarjalnega preživljanja prostega časa in drugih vrednot, ki jih je vredno posnemati. Tibor Frančič je na naši šoli organiziral mednarodne kiparske in slikarske kolonije, kjer so umetniki skupaj z učenci in starši iz lesa oblikovali skulpture iz prešernove poezije .  Le-te so postavljene v parku pri šoli in smo ga poimenovali Prešernov gaj. Slike, ki so jih naslikali slikarji, pa krasijo šolske prostore in so na ogled vsem, ki obiščejo našo šolo. Oblikovali so tudi  umetniška lesena igrala, ki so prav tako postavljena v šolskem parku. Naš lokalni vzornik je dejaven tudi na mnogih drugih prireditvah je vreden zaupanja in posnemanja. Je avtor številnih šolskih in občinskih logotipov, kot tudi logotipa Kulturno-turističnega društva, replika njegove skulpture iz starega železa, ki jo je ustvaril v mednarodni kiparski koloniji, stoji na dvorišču ameriškega veleposlaništva v Ljubljani.

Čestitamo in želimo še veliko ustvarjalnosti in uspehov.

Otroci, učenci in kolektiv OŠ Franceta Prešerna Črenšovci.