V april s Srečoknjigo
2. april je mednarodni dan knjig za otroke, med drugim pa je to tudi rojstni dan danskega pravljičarja Hansa Christiana Andersena.
Letošnji mednarodni dan knjig za otroke je namenjen branju poezije. Pobuda za to je bila poslanica ob 2. aprilu z naslovom S KNJIGOSREČO OKOLI SVETA. Poslanico so letos pripravili v Združenih državah Amerike, napisala jo je pesnica Pat Mora, skladen plakat pa je ustvaril ilustrator Ashley Bryan.
S knjigosrečo okoli sveta
Brati znava, ti in jaz.
Vidiva, kako črke postanejo besede
in besede postanejo knjige,
ki jih drživa v rokah.
Slišiva šepetanje reke
in njeno bučanje s papirnih listov,
medvede, kako pojejo
smešnice Luni.
Vstopava v strašljive sive gradove
in v najinih rokah cvetoče drevje požene do oblakov.
Drzne deklice letijo;
fantje ribarijo sijoče zvezde.
Ti in jaz bereva, krog za krogom,
s knjigosrečo okoli sveta.
K zasebnemu, skupinskemu bodisi javnemu branju, recitiranju in pisanju poezije smo vabljeni otroci in odrasli v vrtcih, osnovnih in srednjih šolah, v šolskih in splošnih knjižnicah, knjigarnah, medijih in drugod. Ciljev akcije je več: brati slovensko in prevedeno otroško in mladinsko poezijo, spoznati pesniške zbirke domačih in tujih avtorjev; srečati poezijo v povezavi z drugimi umetnostmi (gledališčem, slikarstvom, glasbo), doživeti poezijo v drugih jezikih in iz drugih kulturnih izročil, spodbujati ustvarjanje poezije med mladimi.
–
V okviru akcije »S knjigosrečo okoli sveta«, ki bo potekala vse do 23. aprila (mednarodnega dneva knjige) lahko v razredih oz. skupinah:
- pripravite razstavo pesniških zbirk;
- spodbujate učence k izposoji in branju;
- organizirate razredno srečanje mladih bralcev ali mladih pesnikov;
- organizirate pesniški maraton, kjer bodo brali svoje pesmi pesniki, tako mladi kot uveljavljeni pesniki, v vaši ustanovi ali – v dogovoru z lokalnimi oblastmi – na javnem prostoru (na trgu, pred nakupovalnim središčem … ), na Slovenskih dnevih knjige idr.;
- organizirate bralno delavnico oz. pesniško matinejo, kjer bodo udeleženci brali pesniške zbirke ali pesmi – take, ki so vam najbolj všeč ali pa take, ki vam niso všeč ter utemeljite svoj izbor;
- učenci doma prepišete svojo najljubšo (ali najmanj ljubo!) pesem, nato pesmi naslednji dan v šoli z žrebom potegnete iz »bobna« in berete drug drugemu; pri likovni vzgoji izžrebane pesmi lahko tudi ilustrirate;
- ustvarjajte likovne pesmi;
- vsako jutro v razredu preberite krajšo pesem;
- vsak dan objavite drugo pesem na oglasni deski oz. panoju;
- vsak dan prvo uro pouka učitelj (kateregakoli predmeta!) glasno prebere v razredu pesem; vsak dan prvo uro vsi na šoli 5 minut tiho berejo pesmi …
- poslušate poezijo po radiu, si ogledate TV pesniške oddaje … poiščete predstavitve poezije na spletu;
- raziskujete in poslušate otroške pesmi v različnih glasbenih izvedbah; poslušate besedila popevk … raparjev idr.;
- raziskujete in berete slovenske ljudske pesmi, poslušate uglasbene ljudske pesmi;
- povprašajte starše in stare starše, katerih pesmi se spomnijo iz svojega otroštva, in jih zapišite;
- berite in pišite poezijo v drugih jezikih,
- pritegnite vrstnike, da predstavijo pesmi v svojem (neslovenskem) jeziku;
- kupite pesniško zbirko; darujte pesniško zbirko prijatelju ali sorodniku.
Predlagamo, da tako posamezniki kot oddelčne skupnosti poiščete svoje ustvarjalne načine k spodbujanju branja poezije in v njih: uživajte!
Izberite svojo najljubšo dejavnost in o tem poročajte v šolski knjižnici. O dejavnostih bomo poročali na spletni strani šole.