Celostni kulturni dan

V soboto, 9. maja 2015, smo se učenci in zaposleni na OŠ Franceta Prešerna Črenšovci s celostnim kulturnim dnevom aktivno vključili v praznovanje 6. občinskega praznika Občine Črenšovci. Dan smo začeli s prepevanjem slovenske himne, v nadaljevanju je bil predstavljen namen celostnega kulturnega dneva in potek le-tega za 3 skupine, katere smo se razdelili. Skupaj smo osvežili tudi znanje o Občini Črenšovci in pomenu praznovanja občinskega praznika. Najmlajši so se potem srečali s pravljičarko, učiteljico Romano Glavač, in pesnico, učiteljico Slavico Hozjan Sapač, ki sta predstavili svoja knjižna prvenca, zbirko pravljic Čarobno pero in pesniško zbirko Razpotja z dotiki. Učiteljica Romana je prebrala pravljico Drevo, učiteljica Slavica pa je predstavila nekaj svojih pesmi, ki se dotikajo zlasti teme domoljubja in prijateljstva. Učenci so ob prebranem literarno in likovno poustvarjali, nato pa so se odpravili na pohod do branikov slovenstva v naši vasi. Tako so se najprej spomnili vseh žrtev 1. svetovne vojne v Parku spominov, se zaustavili pri Kleklovem spomeniku pred občino, se zaustavili še pri Zelkovih na domačiji zgodovinarja dr. Ivana Zelka ter pri Halasovi kapelici. Ko so se vrnili na šolo, so se srečali še z Ljudskimi pevkami upokojenkami, ki so predstavile prekmurske domoljubne pesmi in učence naučile prepevati Slovensko krajino, ki velja med ljudmi za prekmursko himno. Predstavil se jim je tudi bojvaš, ljudski lik, ki ga ohranjamo tudi danes, in spregovoril o poslanstvo in pomenu v preteklosti in danes. Učenci 5. in 6. razreda so se po uvodnem skupnem delu najprej peš odpravili do Parka spominov, v nadaljevanju pa so kolesarili do Halasove kapelice, Zelkove domačije, spomenika žrtvam fašizma pri jamah, kapele v Trnju in gasilskega muzeja v Žižkih. Učenci 7. 8. in 9. razreda pa so kolesarili do Parka spominov, groba Maistrovega borca Jožefa Godine na Dolnji Bistrici, domačije Ferda Godine, spominskega parka pri OŠ Prežihovega Voranca Bistrica in Kantine, kjer so se spomnili vseh žrtev osamosvojitvene vojne, kakor tudi žrtev 2. svetovne vojne. Po vrnitvi na šolo smo se srečali še s pravljičarko, učiteljico Romano, in pesnico, učiteljico Slavico. Dan je bil za vse učence in zaposlene nadvse pester in zanimiv, vsekakor pa smo spoznali izjemen prispevek naših prednikov k ohranjanju slovenstva in se v občutenju domoljubja in hvaležnosti okrepili tudi sami.