Osnovna šola Franceta Prešerna Črenšovci

Comenius

Na šoli že tretje leto poteka mednarodni projekt Comenius Šolska partnerstva, v katerem se povezujemo s šolami iz Nemčije (Regensburg), Bolgarije (Dobrich) in s Slovaške (Rohožník).

Projekt nosi naslov “S pomočjo zgodb spoznati zgodovino naših evropskih sosed” in je razdeljen na tri tzematske sklope; v prvem letu sodelovanja (2006/2007) smo si šole izmenjevale zgodbe iz šolskega življenja, eno leto pozneje (2007/2008) o praznikih in ljudskih običajih, v letošnjem šolskem letu pa spoznavamo zgodbe in anekdote, povezane s krajem oz. ožjo regijo, prav tako pa tudi najznamenitejše zgodbe širšega prostora.
Partnerske šole si izmenjujemo zgodbe, ki jih nato prevajamo in objavljamo v obliki stenskega časopisa. Povezujejo jih stripi, v katerih nastopajo štirje junaki, ki pripovedujejo zgodbe: Globi (Slovenija), Willlibald (Nemčija), Tina (Slovaška) in Velko (Bolgarija). Na stenski časopis prav tako vsak mesec sproti izobešamo besede iz skupnega štirijezičnega slovarja, ki jih popestrijo risbe učencev.

Projekt se z letošnjim šolskim letom končuje, zaključno srečanje pa bo v začetku maja 2009 v Regensburgu, kjer je sedež šole koordinatorice projekta.

 

LEGENDA O KRALJU MATJAŽU

Legenda o kralju Matjažu govori o možu, ki mu je bilo v resnici ime Matija Korvin in je vladal slovenskim deželam v času Karantanije. Matjaž je bil je dober kralj, noč in dan so k njemu lahko prihajali siromaki in zatirani in vsem je nudil pomoč in zaščito. Dal je kovati zlatnike in med njegovim vladanjem so na Koroškem vladali zlati časi. Ker so mu bili drugi vladarji nevoščljivi zaradi njegove mogočnosti, so združili svoje vojske proti njemu. S samo stotimi preživelimi junaki se je zatekel v votlino pod goro Peco, ki se mu je sama odprla in ga skrila pred sovražniki. V votlini se je Matjaž usedel za mizo, ostali pa so posedli po tleh okrog njega in zaspali. Legenda pravi, da se bo, ko mu brada zraste devetkrat okoli mize, prebudil. Takrat bo pred njegovo jamo sredi zime zrasla lipa. Od polnoči do ene zjutraj bo cvetela, potem pa se bo posušila. Takrat bo Matjaž s svojimi vojaki prišel ven, premagal in zatrl vse svoje sovražnike, pregnal krivico s sveta in spet zavladal Slovencem. Tako bodo na Koroškem spet zlati časi.

 

LEGENDE ÜBER KÖNIG MATTHIAS

Die Legende über König Matthias ist eine Legende über einen Mann, der eigentlich Matija Korvin hieß und der in den slowenischen Ländern in der Zeit von Karantanien (7./8. Jh. n. Chr.) herrschte. Er war ein guter König und half den Armen und bot allen seine Hilfe an. Er ließ auch Münzen prägen und zu seiner Zeit herrschten in Karantanien goldene Zeiten. Da andere Herrscher neidisch waren, hatten sie gegen ihn Krieg geführt. Mit nur hundert Mann, die überlebt hatten, versteckte er sich in einer Höhle unter dem Berg Peca (Petzen – das liegt im slowenischen Teil Kärntens NW von Maribor). Er setzte sich an einen Tisch und seine Mannen auf den Boden und allen schliefen ein. Die Legende sagt, dass sie wieder aufwachen werden, wenn sein Bart neun mal um den Tisch wächst. Dann wächst im Winter vor seiner Höhle ein Lindenbaum. Von Mitternacht bis ein Uhr nachts wird er blühen und dann verwelken. König Matthias wird dann aus der Höhle kommen und all seine Feinde besiegen, das Unrecht vertreiben und wieder über die Slowenen herrschen. So wird es in Kärnten wieder goldene Zeiten geben.

 

PREŠERNOVCI NA BAVARSKEM

Učenci in učitelji Osnovne šole Franceta Prešerna Črenšovci so v začetku maja obiskali Burgweinting, predmestje bavarskega mesta Regensburg, kjer so se srečali s starimi znanci – učitelji in učenci iz treh evropskih držav, s katerimi sodelujejo v projektu Comenius Šolska partnerstva. Domača šola, koordinatorica projekta, je ob koncu triletnega projekta pripravila zaključno srečanje, ki je ob »obveznem programu« vključevalo tudi ogled in obisk številnih znamenitosti mesta in dežele.
Rohožník na Slovaškem, Dobritch v Bolgariji, nemški Burgweinting in slovenski Črenšovci. To so kraji, od koder prihajajo šole, ki so se povezale v triletni projekt pod naslovom »S pomočjo zgodb spoznati zgodovino naših evropskih sosed«. V njem pa se učenci (in učitelji) niso seznanjali zgolj z zgodovino krajev, regij in držav sodelujočih šol, pač pa so spoznali tudi običaje, navade in praznike, ob tem pa se učili nemščine, bolgarščine, slovaščine in, jasno, slovenščine.
Slovensko šolo so na Bavarskem zastopali črenšovski sedmošolci Anja, Barbara, Nuša, Peter in Sara. Družine, pri katerih so preživeli nepozabnih šest dni, so bile navdušene nad njihovim znanjem nemščine, sami pa očarani nad lepotami in legendami tega starega bavarskega mesta. Ogledali so si grad kneginje Glorie von Thurn und Taxis, ki slovi po tem, da je celo večji kot Buckinghamska palača, obiskali Bavarski nacionalni park z redkimi živalskimi vrstami (zobri, risi, volkovi), se po Donavi  popeljali do samostana Weltenburg, kjer je najstarejša samostanska pivovarna na svetu, seveda pa ni šlo brez podrobnega ogleda Regensburga.
Zadnji dan so se Slovenci odzvali še povabilu tamkajšnje pedagoške fakultete, s katero OŠ Franceta Prešerna Črenšovci začenja novo sodelovanje; že jeseni bodo črenšovsko šolo obiskali regensburški študentje, ki jih zanima slovenski šolski sistem od vrtca do univerze. Pripravili bodo nekaj nastopov in hospitacij ter si seveda ogledali tudi lepote naše dežele.
Ob slovesu so trdne roke sklenile, da se bo sodelovanje nadaljevalo tudi ob koncu projekta, marsikatero (otroško) oko pa ni moglo skriti solza …

Skip to content