Osnovna šola Franceta Prešerna Črenšovci

EKO šola kot način življenja

 

Naša šola je že vrsto let vključena v mrežo slovenskih eko šol. Veseli smo, da nam vsako leto znova uspe potrditi naše prizadevanje za ohranjanje narave, s pridobitvijo eko zastave.

Ekološke dejavnosti so zato tako rekoč sestavni del življenja in dela vseh na šoli, v njihovo izvajanje se trudimo pritegniti tudi čim več staršev in ostalih krajanov.

Letos se bomo posvečali ravnanju z odpadki in zdravemu načinu življenja. Vsi skupaj skrbimo za urejenost učilnic, šole, čistočo njene okolice, prijazne odnose med vsemi nami, zdrav način življenja, ter že nekaj let sodelujemo z Društvom za zaščito živali Pomurja in skušamo pomagati skrbeti za zapuščene živali in že vrsto let izvajamo zbiralno akcijo hrane za zapuščene živali ter prodajamo koledarje društva za zaščito živali Pomurja.

Redno sodelujemo tudi pri zbiralnih in očiščevalnih akcijah, na različnih ekoloških natečajih, posebno pozornost namenjamo svetovnim dnevom, povezanimi z ekologijo, ob katerih v šolskem eko kotičku pripravljamo tematske razstave, učenci  se lahko s svojim eko znanjem preizkusijo tudi na eko kvizu.

Vsako leto, skupaj z občino, organiziramo očiščevalno akcijo, h kateri letos ponovno vabimo starše. Z njihovo pomočjo nam tako lažje uspelo očistiti kar dobršen del vseh treh vasi iz katerih prihajajo naši učenci. Veseli nas, da je vsako leto manj odpadkov, žal pa se še zmeraj pojavljajo črna odlagališča, ki jih nato skušamo popisati in vsaj malo očistiti.

 

Odpadke v razredu, jedilnici, zbornici,… ločujemo ter ločeno zbiramo zato, ker jih samo tako lahko ločeno odpeljejo in vsako vrsto posebej predelajo in ponovno uporabijo. Ločeno zbiramo papir, plastiko in ostale odpadke. To je res najmanj kar lahko vsak od nas naredi za lepše, čistejše in bolj zdravo okolje!

 

Posebno pozornost namenjamo tudi našemu odnosu do hrane, ki je prevečkrat nespoštljiv! Nedotaknjene malice bomo tudi letos v kuhinjo vračali ločeno. Tako ne bo potrebno zavreči vse hrane in bo ta na voljo tudi v času kosila in popoldne ostalim učencem. Učenci imajo družinski način postrežbe malice, kar jim omogoča, da si vzamejo toliko, kolikor pojedo. Pozorni bomo na glasnost med prehranjevanjem.

 

Zbiranje starega papirja

 

Mislimo na naše gozdove in obvarujmo nekaj dreves!

Zaradi papirja uničujemo drevesa – pljuča našega planeta.

Da ohranimo eno drevo, moramo zbrati 55 kilogramov časopisnega papirja.

Akcijo zbiranja odpadnega papirja izvajajo učenci 9. razreda. Izkupiček od zbranega papirja je namenjen učencem za finančno pomoč pri pripravi valete.

 

Zbiranje tonerjev, kartuš, trakov

 

Naša šola se vsako leto vključuje v akcijo zbiranja odpadnih tonerjev, kartuš in trakov, ki jo organizira podjetje Bitea d.o.o.. Z recikliranjem je mogoče končno količino teh odpadkov zmanjšati kar za 80%!

V posebnem jih v zabojniku v šolskem ekokotičku. Zbiramo originalno odpadno embalažo. V zaboj odložimo NERAZSTAVLJENO v originalni embalaži ali v plastični vrečki – dobro zaprto.

 

Zapisala koordinatorica eko šole, Sonja Gjerkeš Ščančar

Skip to content