Teden umetnosti v vrtcu Črenšovci

V tednu od 22. do 26. maja smo v vrtcu Črenšovci izvedli raznolike dejavnosti s področja umetnosti. Otroci so doživeli, spoznali in uživali v posameznih umetnostnih zvrsteh, v likovni, plesni, glasbeni umetnosti in umetnosti gledališča. V ponedeljek smo sodelovali z OŠ IV Murska Sobota. Učenci lutkovne skupine Iskra so nam pod mentorstvom ge. Eve Sarjaš v naši vrtčevski avli zaigrali lutkovno predstavo z naslovom Skuštrana deklica. Ob koncu so si zaslužili velik aplavz naših vrtčevskih otrok in strokovnih delavk. V torek smo se dotaknili likovne umetnosti, likovno so ustvarjali s prsti in rokami na dolgem risalnem listu ob poslušanju instrumentalne glasbe, najprej ob počasnem tempu in ritmu, nato pa še ob hitrejšem. V sredo smo v vseh sedmih skupinah plesali izrazni ples in svoja telesa spremenili v »instrumente«. Otroci prvega starostnega obdobja so plesali ustvarjalno izrazni ples z baloni, rutami ali trakovi ob klasični glasbi. Starejši otroci pa so razvijali socialne veščine in oblike gibanja skozi gibalno ustvarjanje in skupinski ples. Po plesu pa so si otroci v glasbeni delavnici izdelali različna glasbila: ropotulje, kastanjete, kitare, idr. V četrtek so uživali ob poslušanju koncerta glasbenih gostij »Žalik žene«. Glasbeno poslastico so nam pripravile ga. Edita Azzeh, ga. Tjaša Cigut in naša strokovna delavka, ga. Monika Lorbek. Poskrbele so za odlično vzdušje, vključile pa so tudi vrtčevske otroke, tako da niso bili samo pasivni poslušalci, ampak so imeli aktivno vlogo, saj so zraven ploskali, prepevali ipd., seveda po svojih zmožnostih. Zadnji dan našega tedna umetnosti pa smo sodelovali z likovnim pedagogom, g. Davidom Lukačem. Vrtčevski otroci so si z njegovo pomočjo izdelali/kolaž abstraktne okvirje iz različnega umetnega materiala. Ob koncu tedna umetnosti pa smo si v vrtčevski avli pripravili razstavo otroških likovnih del in glasbil. Pravijo, da je umetnost hrana za našo dušo, kar tudi drži, saj smo se mi dodobra najedli.

Zapisala: vzgojiteljica Petra Sobočan