Svetovni dan otrok

Svetovni dan otrok, ki ga po vsem svetu obeležujemo, 20. novembra je zaradi pandemije koronavirusne bolezni in njenih posledic letos bil še posebej v ospredju. Tako je postavljal posebno priložnost, da postavimo otrokove pravice v ospredje.

O njem so posebej še razmišljali člani ŠOP in SUŠ.

Še posebej o naslednjih vprašanjih o naslednjih vprašanjih:

• Na koga bi se na šoli obrnil, če bi menil, da so bile kršene tvoje ali pravice koga drugega?
  • Ali doživljaš pravico do izobraževanja kot pavico in privilegij ali kot dolžnost? Zakaj?
  • Ali meniš, da je izobraževanje pomembno? Zakaj?

Razmišljanja so zapisali in se izrazili tudi skozi risbo.

Mentorici ŠOP in SUŠ:

Patricija Utroša in Romana Glavač

RAZMIŠLJANJA UČENCEV

1. Na koga bi se na šoli obrnil, če bi menil, da so bile kršene tvoje ali pravice koga drugega?

Obrnil bi se na učitelja in ravnatelja.

2. Ali doživljaš pravico do izobraževanja kot pavico in privilegij ali kot dolžnost?

Zakaj?

Doživljam jo kot dolžnost in pravico.

3. Ali meniš, da je izobraževanje pomembno? Zakaj?

Da, ker je pomembno za našo prihodnost.

BOR RAJTAR

1. Obrnila bi se na najbližjo odraslo osebo, ki ji zaupam.

2. Glede na to, da vsi otroci ne morejo hoditi v šolo je to naš privilegij. V naši družbi je pa to dolžnost. Sedaj pa bi bil obisk šole privilegij.

3. Jaz mislim, da je izobraževanje pomembno, saj se s tem učimo za življenje.

JOHANA KRESLIN

Odgovor: Na najbližjega učitelja ki je na hodniku in bi mu povedala kaj se je zgodilo in kakršne so naše pravice.

Odgovor: To sprejemam kot privilegij saj nekateri otroci si sploh nemorejo privoščiti izobraževanja in so revni mi pa se tega da se izobražujemo hočemo odreči oz. Se nočemo izobraževati.

• Ali meniš, da je izobraževanje pomembno? Zakaj?

Odgovor: Izobraževanje je pomembno, saj si z tem razširimo besedni zaklad in lažje dobimo službo in živimo navadno življenje kot smo ga kot smo bili otroci.

LARA LUTAR

Na koga bi se na šoli obrnil, če bi menil, da so bile kršene tvoje ali pravice koga drugega?

Najprej bi se obrnila na razredničarko in socialno delavko. Opravile bi dober pogovor in se nato obrnile na varuha človekovih pravic.

Ali doživljaš pravico do izobraževanja kot pravico in privilegij ali kot dolžnost? Zakaj?

Pravico do izobraževanja čutim kot privilegij, saj otroci po svetu rabijo pogoje za šolo. Marsikateri jih ne morejo izpolniti. Zato smo otroci ki živimo predvsem v Evropi lahko veseli da imamo možnost izobraževanja vsaj osnovnega.

Ali meniš, da je izobraževanje pomembno? Zakaj?

Menim, da je izobraževanje pomembno, ker če človek ne zna računati, brati ali pisati se ne more znajti v svetu. Dobro je, da se izobraziš in da se izuriš v enem poklicu, da si lahko priskrbiš osnovne potrebe za življenje.

NEŽA TIKVIČ