5. oktober – svetovni dan učiteljev

UNESCO je na Mednarodni konferenci o izobraževanju leta 1993 v Ženevi razglasil svetovni dan učiteljev. Praznik se obeležuje kot spomin na 5. oktober 1966, ko sta v Parizu leta 1966 UNESCO in Mednarodna organizacija za delo sprejeli Priporočila o položaju učiteljevki veljajo še danes. Priporočila jasno določajo pravice in dolžnosti vzgojiteljev in učiteljev ter govorijo o položaju, ki bi ga le-ti glede na zahtevnost dela morali imeti v družbi.

Letošnji 5. oktober obeležujemo v času, ko je naš vzgojno-izobraževalni sistem postavljen pred izjemne ovire, ki so povezane z izbruhom virusa covid-19. Zato  je ključno, da ohranimo temeljno pravico vseh otrok do kakovostnega javnega izobraževanja ter da bi to pravico obvarovali in skrbno razvijali tudi v prihodnje.

Zanimivost – kako dan učiteljev praznujejo v drugih državah:

V Singapurju na primer učence nagradijo tako, da imajo pouk samo polovico dneva.

V Južni Koreji obiščejo starejše ali bolne učitelje na domu, v bolnišnicah ali domovih za starejše občane.

V Venezueli se kulturno in delovno praznuje ves teden, na dan učiteljev pa ni pouka.

Na Filipinih učenci pripravijo javne predstavitve svojih učnih kulturnih, športnih in znanstvenih dosežkov.

V Kamerunu imajo teden odprtih pogovorov in javnih učnih ur.

V Ukrajini učitelje počastijo s koncerti, starejši učenci pa v razredih poučujejo mlajše.

Ob prazniku čestitamo vsem učiteljem in učiteljicam, vzgojiteljem in vzgojiteljicam ter jim želimo veliko zadovoljstva pri opravljanju njihovega poklica.

vir: https://www.delo.si/karikatura/svetovni-dan-uciteljev-234615.html