Dan Rudolfa Maistra

Osmošolci in osmošolke OŠ Franceta Prešerna Črenšovci so v petek, 22. novembra 2018, prvo šolsko uro ob državnem prazniku dnevu Rudolfa Maistra v telovadnici šole pripravili predstavitev življenja generala Rudolfa Maistra in sledi, ki pričajo o njegovi veličini in njegovem pomenu za naš narod danes. Praznovanje smo začeli s prepevanjem državne himne, v naši sredi smo pozdravili vabljene goste, ki so se odzvali našemu povabilu in se nam pridružili. V nadaljevanju smo si skupaj ogledali dokumentarni film Braniki slovenstva, ki smo ga posneli junija letos ob celostnem kulturnem dnevu Braniki slovenstva. V filmu so predstavljeni braniki v občini Črenšovci, ki so v preteklosti v različnih zgodovinskih obdobjih pomembno prispevali k temu, da se je med našimi ljudmi ohranjalo ter krepilo slovenstvo. Tako smo spoznali in počastili spomenik padlim v prvi svetovni vojni v Parku spominov v Črenšovcih, ogledali smo si spominsko sobo Maistrovega borca Jožefa Godine na Dolnji Bistrici, spoznali prelomne dogodke ob osamosvojitveni vojni na naših tleh pri spominski plošči braniteljem mostu na Srednji Bistrici, počastili kulturne delavce in tiste, ki so delovali na kulturnem področju, si ogledali bogat arhivski material o duhovniki in zgodovinarju dr. Ivanu Zelku na njegovi domačiji v Črenšovcih, spoznali pomembne dogodke ob ustanovitvi Osvobodilne fronte v Prekmurju pri spomeniku pri Kamenščici, se v kapelici Janeza Krstnika v Trnju spomnili vseh duhovnikov, v Žižkih smo si ogledali muzej gasilstva ter spominsko ploščo padlemu v drugi svetovni vojni in v Črenšovcih spoznali še duhovnika, narodnega buditelja in publicista Jožefa Klekla starejšega. Ob vseh branikih smo prisluhnili zgodovinskim dejstvom, ki so nam jih predstavili zunanji sodelavci in se poklonili spominu na velike Slovence v preteklosti s šopkom domačih rož te minuto molka. Zato danes lahko živimo v domovini Sloveniji. Zato smo danes dolžni ohranjati hvaležen spomin na vse tiste, ki so v preteklosti krepili slovenstvo. Zato smo danes dolžni to zgodovino naroda poznati in spoštovati ter jo ohranjati za prihajajoče rodove. Po ogledu filma je svoje vtise strnila ravnateljica mag. Marija Horvat, ki se je ob tej priložnosti zahvalila zunanjim sodelavcem, ki so sodelovali z učenci ob celostnem kulturnem dnevu in so se nam pridružili ob ogledu filma. Tako so bili z nami dr. Karel Bedernjak, Štefan Ftičar in Ljubo Dražnik. Pri filmu so sodelovali še Dragica Godina, družina Zelko iz Črenšovcev, Čurič Ančka in Prostovoljno gasilsko društvo Žižki. Ob tej priložnosti nas je nagovorila tudi gospa Irena Kumer, predstojnica Zavoda Republike za šolstvo območna izpostava Murska Sobota. Poudarila je pomen ohranjanja in krepitev domoljubja med mladimi na inovativen in njim zanimiv način. Povzela in poudarila je misli dr. Karla Bedernjaka iz dokumentarnega filma, da moramo za to, da bi znali prav načrtovati narodno prihodnost, danes spoznavati in ceniti narodno preteklost.

V sklepu so osmošolci predali predstavnicama Društva za zaščito živali Pomurja hrano za male živeli, ki so jo zbrali v okviru zbiralne akcije na šoli. Ob tem so predali tretješolcem, ki so se najbolj množično vključili v zbiralno akcijo, posebno »zdravo« nagrado. Vsekakor je obeleževanje državnega praznika dneva Rudolfa Maistra za vse nas zelo doživeto in bogato, saj smo spoznali pomembno preteklost in krepili sočutje do zapuščenih živali v pomanjkanju in če želimo biti sočutni do ljudi, moramo biti sočutni do vseh živih bitij. Za bolj prijazno in spodbudno prihodnost vseh nas.