RAZREDNA URA: Skrb za otroke, starejše ljudi in ljudi s posebnimi potrebami

Z učenci 4. in 5. razreda smo izvedli razredno uro na temo Skrb za otroke, starejše ljudi in ljudi s posebnimi potrebami. Pogovarjali smo se o tem, kako oni lahko pomagajo oz. kaj mislijo, kako bi lahko vsak pomagal.

Povedali in zapisali so:

1. Skrb za otroke

Dajemo jim ljubezen, jih poslušamo, spodbujamo, negujemo, se z njimi igramo, pomagamo pri učenju, podpiramo v težavah, skrbimo za hrano, obleko, jim kaj preberemo, jih pomirimo, potolažimo, pomagamo pri rezanju s škarjami, pri vezanju vezalk, mu razložimo, če kaj ne razume.

2. Skrb za starejše ljudi

Jih gremo obiskat, jim kaj preberemo, povemo kaj lepega, jih poslušamo, se z njimi pogovarjamo, smo do njih pozorni, jim kaj lepega narišemo, gremo namesto njih v trgovino, pomagamo jim pri domačih opravilih, jih zabavamo, pomagamo kuhati, nesti vrečke iz trgovine, se z njimi sprehajamo, pomagam prečkati cesto, jim delamo družbo, jim pripovedujem kako je bilo v šoli, grem z njimi na predstavo, jih potolažimo, pobožamo, jih imamo radi.

3. Skrb za ljudi s posebnimi potrebami

Vprašamo, če rabijo pomoč, pomagamo pri kakšnih opravilih, jih tolažimo, poslušamo, spodbujamo, jih odpeljemo na sprehod, jim pomagamo pri učenju, se z njimi pogovarjamo in si vzamemo čas, prebrali bi jim časopis, pomoč pri obuvanju, oblačenju, prečkanju ceste, jim pomagamo pri hoji.

Misel: Vsi smo različni in obenem vsi enaki. Pomagajmo ljudem! Naj bo svet vesel.

Ana Petek, univ. dipl. soc. del., varuh etike in vrednot