Postanimo mladi vrtnarji – 2. b-razred

RAZRED: 2. b

AKTIVNOST: POSTANIMO MLADI VRTNARJI

CILJI:

• S poskusi ugotovijo, da mlade rastline lahko zrastejo iz semen, čebulic, gomoljev, potaknjencev.
  • Znajo dokazati, da rastline potrebujejo za rast zrak, vodo z rudninskimi snovmi in svetlobo.
  • Razvijajo veščine eksperimentalnega dela, napovedovanja hipotez, logičnega sklepanja ter natančnega opazovanja.

Potek dejavnosti:

1. V uvodnem delu ure so učenci skozi viharjenje možganov nizali vse, kar jih spominja na pomlad.

2. Spomnili so pomladi – v prvem razredu – ko smo skupaj v šoli ustvarjali razredni vrt na okenski polici.

3. Skozi pogovor in opazovanje primerov, smo razločevali sadike in semena, potaknjence, čebulice in gomolje.

4. V osrednjem delu ure so učenci nastavili eksperiment: Kaj potrebujejo rastline za rast?

In sicer so nastavili tri potaknjence iste rastline – enega bodo na okenski polici zalivali, drugega na okenski polici ne bodo zalivali in tretjega damo v omaro (v temo) in ga tudi ne zalivamo. Po tednu dni so ugotovili, da uspeva le potaknjenec, ki je bil na okenski polici in smo ga tudi zalivali. Ugotovili so torej, da rastlina potrebuje za rast svetlobo, toploto in vodo.

5. Nato smo nastavili eksperiment: Kaj potrebuje seme, da vzklije?

Učenci so nastavili pšenična semena na vlažno vato in eno posodico dali na okensko polico, drugo posodico pa v hladilnik. Po nekaj dnevih so ugotovili, da semena za klitje potrebujejo toploto in vodo.

6. Učenci so nastavili eksperiment: Opazovanje gomolja krompirja pri klitju.

Učenci so v prozorno posodo v zemljo posadili gomolj krompirja. Po nekaj dneh so opazili, kako je krompir pognal korenine, čez teden dni pa tudi stebelca in liste.

7. Učenci so nastavili poskus: Ali bo rastlina rastla prot svetlobi?

Učenci so v škatle postavili posodice z zemljo, v katero so posadili semena fižola. Škatle so zaprli s pokrovom, na vrhu škatel pa naredili luknjo. Po tednu dni so fižoli vzklili in zrastli proti luknjici, od koder so dobivali svetlobo. Tako so učenci prišli do ugotovitve, da rastlina za rast potrebuje svetlobo in tako raste proti svetlobi.

Zapisala razredničarka 2. b-razreda:

STANKA ZVER