Tehniški dan – GLINA

V ponedeljek, 14. 3. 2016 smo izvedli celostni tehniški dan. Tema tehniškega dne je bila »Glina, spremljevalka človeka skozi zgodovino«. Učenci 1. triade so se odpeljali v Rokodelski center Veržej, kjer so pod mentorstvom Urške, Tamare in Monike spoznali delo na lončarskem vretenu, izdelovanje posodic iz kačic, izdelovanje čudovitih reliefov, poslikave keramike z engobami ter risanje v svežo glino. Ogledali so si tudi razstavo rokodelstva in zemljanke. Navdušenje je bilo nepopisno.

Skupina učencev 3. triade si je ogledala tehnološki proces izdelave opek in strešnikov v opekarni Tondach v Borecih.

Na šoli pa so učence sprejeli v svoje delavnice lončar iz Madžarske Csaba Horvát, učence je naučil delati na lončarskem vretenu, Albert Mesner iz Pliberka v Avstriji, mojster izdelovanja keramike v raku, starodavni japonski tehniki žganja gline, učence je popeljal skozi postopke izdelave čudovite keramike, prof. Metka Filip iz OŠ Prežihovega Voranca iz Bistrica, je učencem pokazala in naučila vse o poslikavi keramike in gostje iz Lončarskega centra Bahor iz Topolšice Igor, Helena in Nika. V njihovih delavnicah so izdelovali reliefne hiške in jih poslikali z engobami pa čudovita drevesa, sovico, ki je prava piščalka. Delo je bilo pestro in poučno, predvsem pa sproščujoče. Vse nastale izdelke bomo na šoli tudi posušili, žgali in glazirali. Slehernemu učencu bo ostal oprijemljiv in čudovit izdelek.

Tibor Frančič