DELAVNICA: Simboli govorijo, 5. razred

Namen:

Raziskovanje simbolov pomeni tudi odkrivanje tradicije in iskanje njenega pomena v sedanjosti.

Potek dela:

Predstavitev in pogovor o simbolih in njihov pomen za vsakega od nas.

Spregovorili smo o slovenskih domovinskih simbolih: zastava, grb, Triglav, lipov list, Aljažev stolp…, simbolih marljivosti: čebela, mravlja, kruh, lopata in simbolih zvestobe: sidro, srce, pes…

Vsak učenec je izbral svoj simbol ter v sliki in besedi predstavil vrednoto in simbole. Poiskal njegovo razlago in ga likovno upodobil.

Svoj izdelek so predstavili svojim sošolcem.

Delavnica je bila zanimiva.

Zapisi učencev:

Zastava je simbol države. Je največji in najpomembnejši simbol. Uporabljamo jo na vseh prireditvah in proslavah. Našo državo Slovenijo simbolizira v dobri luči in nam veliko pomeni.

Srce mi pomeni ljubezen, pomoč, romantiko ter prijateljstvo.

Srce je gorečnost, plemenitost, pomoč, sprejemanje drugačnosti. Ljudje pozabljamo na ljubezen, ki ima več pomenov. Lahko pomeni, da se imata dva rada. Ljubezen pa pomeni tudi pomoč, ljubeznivost do sočloveka. Ko pomislim na ljubezen, mi najprej pride na misel rdeča barva, saj je srce rdeče. Rdeča barva pomeni strast, ljubezen. Ljubezen je tudi, če te kdo objame.

Srce je prečudovito, v njem so same dobre stvari.

Srce je toplota, toplota, ki te ogreje, ljubezen vrača ti, srce ima vse dobre stvari.

Pes je meni vedno zvest in je moj pravi prijatelj, me ne zapusti, se zame bori.

Zapisala: Ana Petek, varuh etike in vrednot