DELAVNICA: Moje razmišljanje o pravičnosti – člani EKO in zdrave šole

Z učenci – člani EKO in zdrave šole od 4. do 9. razreda smo izvedli delavnico z naslovom Moje razmišljanje o PRAVIČNOSTI.

Namen:

Učenci preko pogovora in svojega razmišljanja spoznavajo pomen pravičnosti

Vaja: Kaj je PRAVIČNOST? (ustno in zapis na tablo)

Izvedba:

• Pogovor o temi PRAVIČNOST
  • Zapis njihovih razmišljanj na tablo
  • Učenci zapišejo svoja razmišljanja na list papirja
  • Svoje misli predstavijo skupini

Delavnica je bila zelo poučna in zanimiva.

Nekaj misli učencev:

• Pravičnost je pomembna vrednota za vse ljudi. Vsi si želimo, da bi bili drugi do nas pravični in potem je tudi prav, da smo mi pravični do drugih. Imamo pravico, da povemo svoje mnenje, tudi, če je to mnenje nekoliko drugačno. Pravičnost je tudi prijazno govorjenje, radodarnost in pomoč. Pravičnost je prisotna pri različnih igrah, kjer je pomembno, da sodnik sodi pravično. Pravičnost velja tudi v različnih skupinah, kjer upoštevamo mnenje drugih. Ko naredim pravično delo, se počutim lepo in ponosno.
  • Ko smo pravični, si stvari pravično razdelimo, upoštevamo dogovorjena pravila, pomagamo drugim. Ko sem pravična, se dobro počutim in vsi se takrat bolje razumemo.
  • Pravična sem s prijatelji, se z njimi družim. V družini pravično razdelim stvari. V šoli pomagam drugim. Ko sem pravična, se dobro počutim in sem bolj prijazna.
  • Pri malici si pravično razdelimo sadje, upoštevam pravila igre, upoštevamo mnenje drugih, pravično razdelim sladkarije. Ko sem pravična se dobro počutim.
  • Pravično razdelim stvari, ki jih imam, upoštevam pravila pri družabnih in drugih igrah. Če je sošolec ali sošolka na vrsti za ocenjevanje, ji zaželim srečo.
  • Pravično je, da spoštujem starejše in se do njih lepo obnašam, delim z drugimi različne dobrine, lepe besede in se ne maščujem. Ko sem pravična, se počutim sproščeno in lepo.
  • Pravičnost se mi zdi zelo pomembna. Ko sem pravična, se počutim zelo dobro. Pravično je, da si med sabo pomagamo in dobimo oceno, ki si jo zaslužimo.
  • Vedno, v kakršni koli situaciji moramo ravnati pravično, kajti le tako bo mir.
  • Pravičnost je zelo pomembna. Ko sem pravična, se počutim dobro. Pravičnost se izraža doma, v šoli, med prijatelji… Poskušam biti pravična do vseh. Da postanem pravična, moram deliti. Nikoli se ne smem maščevati in norčevati.

Ana Petek, varuh etike in vrednot