DELAVNICA: Kako oddelčno skupnost vidijo učenci, 5. razred

Z učenci 5. razreda smo izvedli delavnico z naslovom Kako učenci vidijo oddelčno skupnost.

Namen:

Oddelčna skupnost se že po samem imenu usmerja v oblikovanje skupnosti. V kakšni meri pa se oddelki res skupnost? Kako se otroci počutijo, radi prihajajo, čutijo medsebojno pomoč in sprejetost?

Potek:

Pogovor o tem, kakšna konkretno je ta razredna skupnost.

Pripravi se 6 plakatov. Na vsakem je eno vprašanje:

1. Kaj v našem razredu imam najraje?
  2. Česa v razredu ne maram?
  3. Kaj v našem razredu pogrešam?
  4. Kdaj se v razredu počutim dobro?
  5. Kdaj se v razredu počutim slabo?
  6. Kaj lahko naredimo vsi, da bi se bolje počutili?

Vsak učenec dobi 6 samolepilnih listkov, na vsakega napiše odgovor na eno od vprašanj in listek nalepi na ustrezen plakat.

Posamezne listke na plakatu nekdo glasno prebere in učenci lahko komentirajo vsebino plakatov.

Mnenja učencev – 5. razred

1. Kaj v našem razredu imam najraje?

Rad imam predmet naravoslovje in ko si med seboj pomagamo. Druženje s prijateljicami in sošolkami. Druženje s prijatelji med rekreativnim odmorom. Rad imam odmore, ko se pogovarjamo in zabavamo. Lepo mi je, ker je naša učilnica lepo okrašena. Radi imamo šport in likovno umetnost.

1. Česa v razredu ne maram?

Ne maram, če mi kdo govori grde besede in se s sošolci prepiramo. Ne maram kreganja, tožarjenja. Ne maram, ko veliko pišemo, pisanje testov in domačih nalog.

1. Kaj v našem razredu pogrešam?

V našem razredu pogrešam mir oz. pred začetkom pouka bi naj bilo malo manj hrupno. Pogrešam tablične računalnike. Pogrešam lepe besede. Pogrešam nogomet.

1. Kdaj se v razredu počutim dobro?

Če kdo od sošolcev praznuje rojstni dan. Ko pri športu igramo nogomet. Ko dobim dobro oceno. Ko sem zaključila bralno značko. Ko sem na svežem zraku. Ko mi kdo reče kaj lepega. Ko se v razredu dobro razumemo.

1. Kdaj se v razredu počutim slabo?

Ko dobim slabo oceno. Pred testom oz. ocenjevanjem. Ko mi kdo govori grde besede. Če mi kdo podstavi nogo. Ko se prepiramo.

1. Kaj lahko naredimo vsi, da bi se bolje počutili?

Več bi se lahko družili med seboj, si pomagali, bi se bolje razumeli. Lepše bi se obnašali, si ne bi govorili grdih besed, se ne bi kregali in pretepali. Več dela v skupinah.

Ana Petek, varuh etike in vrednot