DELAVNICA: Zlata knjižica, 3. b-razred

Z učenci 3. B-razreda smo izvedli delavnico Zlata knjižica.

Namen:

Učenci prepoznajo nekaj pozitivnih značilnosti svojih sošolcev in jih zapišejo. Gre za prepoznavanje in priznavanje različnosti. Vsak učenec pa dobi tudi vpogled, kako ga vidijo sošolci in tako gradi svojo identiteto.

Potek:

• Pogovor o tem, kje smo dobri, kaj znamo, kakšno dobro lastnost imamo, kaj je za nas pomembno.
  • Vsak učenec v pripravljeno knjižico nariše naslovnico in napiše svoje ime. Naslovnica naj izraža tisto, kar je posamezniku pomembno, tisto v čemer je dober.
  • Vsak učenec zapiše svojemu sošolcu njegovo dobro lastnost, kaj rad počne, s čim jih je že razveselil in jim pomagal.
  • Knjižica posameznega učenca potuje tako dolgo, dokler vsi ne zapišejo svoje misli v knjižico.
  • V knjižico lahko še kaj narišejo.
  • Ko učenci dobijo nazaj svojo knjižico, jo pregledajo, preberejo in vsak naj pove, kako se počuti ob prebranem. Kaj je izvedel o sebi in kaj o drugih.

Povzetek vsebine v Zlati knjigi:

Učenci so drug drugemu zapisali:

• Iva ti si res prijazna, lepo rišeš, rada skrbiš za živali, si dobra pri športu in deklamiranju, lepo poješ, si dobra prijateljica, dobra pri teku in to nam je všeč.
  • Teo dober si v nogometu, branju, si prijazen, rad se smejiš, dober prijatelj, rad poslušaš glasbo, lepo poješ in plešeš. Ostani še naprej takšen, to nam je všeč.
  • Luka ti si zelo prijazen do vseh, rad pomagaš, prineseš kaj koristnega za vse v razredu, rad delaš na vrtu, najboljši si pa pri govornih nastopih. Bodi še naprej takšen, ko si zdaj.
  • Katja ti zelo lepo rišeš, bereš in ustvarjaš, se rada smejiš, si prijazna, najboljša si pa pri igranju violine. Želimo, da bi bila kdaj prvakinja v igranju violine.
  • David ti si zelo dober v teku, rad imaš živali, hodiš na sprehode, lepo rišeš avtomobile, rad se smejiš, si prijazen. To nam je pri tebi všeč.
  • Klementina ti si prijazna, imaš lepe dolge lase, radi te imamo in ti želimo veliko uspehov.
  • Živa ti zelo lepo bereš, rišeš, pišeš, poješ, si prijazna, si dobra v teku in si dobra prijateljica. Vse to imamo pri tebi radi.
  • Blaž ti si najboljši pri nogometu in teku. Dobro se nauči igrati harmoniko.
  • Ferdinanda ti si prijazna, dobro tečeš, imaš lepe lase spletene v kito.
  • Nina ti si prijazna, pridna, lepo poješ, ustvarjaš, si dobra prijateljica, občudujemo tvoje pege na obrazu, lepe so.
  • Neža si dobra pri pisanju, lepo igraš violino, lepo poješ, si prijazna, vesela, uspešna v šoli, dobra prijateljica. Vse to nam je pri tebi všeč, zato ostani še naprej takšna.
  • Zala ti si dobra športnica, rada bereš, rada pomagaš, si prijazna, najboljša si pa v teku, hitra si kot ogenj, kar pri tebi občudujemo.

Učenci so bili zelo veseli zapisov, ki so jih prebrali v svoji knjižici. Ocenili so, da je bila delavnica zelo koristna.

Zapisala: Ana Petek, varuh etike in vrednot